Артем Зеленый (rizne) wrote,
Артем Зеленый
rizne

Вивчена безпомічність

Рівень серотоніну (той що гормон щастя) залежить від суб'єктивного відчуття рівню контролю над власним життям. Коли жива істота стає безпомічною (втрачає контроль) у неї виникає неконтрольований стрес, зникає воля, розвивається депресія. Проводили такий експеремент: собаку вчили відрізняли овал від кола. Коли пес вибирав овал – отримував позитивне підкріплення. Через пару тижнів овал поступово почали розширювати і тоді, коли він став схожим на коло і собака перестала розрізняти ці об'єкти, вона втатила контроль над ситуацією. Пес відмовився від їжі, у нього були всі ознаки депресії.

Трудові табори нацистів використовували для перевиховання трудотерапію. В'язні викопували траншею і відразу закопували. Правила змінювалися і через місяці у людей зникала воля, вони ставали слухняними автоматами.

Постійна зміна правил та табу відбувається і в сучасній Росії. Україна друг/ворог. Заборона та та раптовий дозвіл на відпочинок в Турції. Все заради того, щоб подавити волю народів Росії. Такі тоталітарні штучки.

Що робити, коли втрачаєте контроль над своїм життям? Це може бути через різні причини – неефективна взаємодія з керівництвом, сім'я яка розказує як жити, словом овал перетворюється на коло і хвіст не стоїть пістолетом? Психолог Бруно Беттельгейм, який потрапив у трудовий табір повернув суб'єктивний контроль роблячи те, що не заборонено. Не заборонено чистити зуби – він чистив їх десять разів на добу. Може тупо, але це було його рішенням. Так він повертав контроль над своїм життям.

Науково таку поведінка називають "зміщеною активністю". У тварин вона несвідома, люди ж можуть її усвідомити. Усвідомлення зміщеної активності дозволяє суб'єктивізувати контроль над своїм життям. Це – еволюційний механізм, який допомагає істотам на цій планеті пережити нестерпну легкість буття.
Tags: психологія
Subscribe

Posts from This Journal “психологія” Tag

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment